Dalyan Camping

   TR  EN
Çadır  &  Bungalow  
(Adult Only  15+)
Dalyan’da sizleri nasıl bir tatil bekliyor? 
Dalyan’da kalırken neler yapabilirsiniz?

Huzur ve keyif dolu, doğa ile tamamen iç içe, bakir doğası, tarihi dokusu, sayısız zenginliği olan Dalyan’da, yepyeni bir keşfe çıkabilirsiniz!

İZTUZU PLAJI 

Dalyan’dan 12 km uzaklıktaki İztuzu Plajı, çam ağaçları ile kaplı bir dağdan, nehir ağzına kadar uzanan, evsiz, otelsiz, yalnızca plaj testinin yer aldığı, koruma altındaki 4,5 km uzunluğundaki altın kumu olan, Caretta Caretta’lara ev sahipliği yapan bir plajdır.
Avrupa’nın en temiz plajı seçilmiştir (2020 İngiliz The Guardian Gazetesi).

İztuzu Plajına İki yolla ulaşılabilir

Dalyan rıhtımından kalkan Dolmuş teknelerle sazlıklar arasında 35-40 dakikalık keyifli bir yolculuktan sonra İztuzu Plajına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz tekne dolmuşları arayabilir ve sizi Dalyan Camping’ten almasını rica edebilir ve iskelemize yanaşan dolmuş teknelerle, Dalyan deltasından içinden Kaunos Antik Kentinin ihtişamını izleyerek keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Dalyan’dan 12 km uzaklıktaki İztuzu Plajı’na ulaşmanın bir diğer yolu da Dalyan merkezden kalkan minibüsler veya özel aracınız ile Sülüngür gölünü dolaşıp çam ağaçlarının arasından gidilen yoldur. 

İztuzu Plajının araçla gidilen kısmında Caretta Caretta Rehabilitasyon Merkezi yer alır. Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesindeki İztuzu Kumsal Alanında, önceki yıllarda başlatılan deniz kaplumbağaları (Caretta Caretta) ve Nil Kaplumbağası popülasyon izleme çalışmalarının üreme periyodu içinde devam ettirilmesi, bölgelerin turizm ve deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olarak örtüşmesinden kaynaklanan sorunlarının aşılması için çalışan merkezi ziyaret edip, rehabilitasyonda olan deniz kaplumbağalarını görebilir, bilgi edinebilirsiniz.

KRAL  MEZARLARI

Eski inanışlara göre mezar ne kadar yüksekte olursa, tanrıya o kadar yakın olunurmuş. 

Bu yüzden kralların mezarlarının kayalara kazındığı düşünülmektedir. Kaunos'luların (Kbid'lerin) muhteşem eserleri olan kaya mezarları Dalyan'ın "Türkiye Tanıtım filmlerinde de sık sık görüldüğü üzere" en önemli simgelerinden birisidir. 

Devasa kayalar hayret verici bir incelikte oyulmuş, denize yer yer 80 derecelik açılarla yükselen kayalık, dağların içleri oyularak yapılmış olan mezarlar ,arkeologlara göre antik Kaunos kentinin zenginliği ve gücünün bir göstergesidir.

KAUNOS ANTİK KENTİ

Muğla Dalyan’a yakın Köyceğiz sınırları içinde bulunan, bir diğer adı da “Kbid” olan antik kenttir. 

Kaunos Antik Kenti, efsanevi kral Kaunos tarafından kurulmuş. Karya kenti olarak kurulan ancak zaman içinde pek çok etkiye maruz kalan Kaunos’ta kaya mezarları, hamam, agora, 5 bin kişi kapasiteli antik tiyatro ve kutsal tapınağı ile 3 bin yıllık tarih gözler önüne serilmiş.

Dalyan’ın Çandır Köyü sınırlarındaki Kaunos Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan antik kente göreceğiniz kalıntılar Roma Dönemi’ne aittir. 

Çevreye yayılmış pek çok kalıntı göze çarpmaktadır. Antik kentin kalesine çıktığınızda tüm delta ve Dalyan’ın muhteşem manzarası ile karşılaşırsınız. 

Dalyan Çayı’nın karşı yakasındaki Çandır Köyü’nün sınırları içinde yer alan Kaunos Antik Kenti, Likya-Karya Dönemi’nde bölgede tuz üretimi ve ticareti ile tanınan bir liman şehriydi. Kaunos Antik Kenti’nde kaya mezarlarının yanı sıra 5 bin kişi kapasiteli antik tiyatro, hamam, agora, bazilika, 1,300 yıllık mozaikler ve Demeter Kutsal Tapınağı da ziyaretçilerin görebileceği eserler arasındadır. Özellikle tiyatrosu oldukça sağlam durumdadır.

ÇANDIR KÖYÜ

Dalyan’dan küçük tekne ya da feribotla geçebileceğiniz Çandır Köyü, kültürel açıdan oldukça zengin bir yerleşimdir.  Köy, turizm ve tarih açısından önemlidir. 

Kaunos Antik Kentii, Kaya Mezarları, Horozlar mevkiinde Çamur Banyoları ve tesisleri bulunmaktadır.

Dalından kopmuş meyvelerle güç toplayacağınız köyün yüksek kısımlarına çıktığınızda ise tüm Dalyan Deltası’nın etkileyici manzarasını izleyebilirsiniz.

SULTANİYE KAPLICALARI

Dünya’daki en etkili 2. kaplıca olan Sultaniye Kaplıcası, Kaunos halkı tarafından 2000 yıl önce şifa kaynağı olarak kullanılmaya başlanarak, günümüze ulaşmıştır. 

Kaplıcanın bulunduğu bölge, Roma döneminde hastane haline getirilmiş, hastanenin girişine ise “Tanrılar adına buraya ölüm giremez.” yazılmıştır.

Ölemez Dağı’nın doğusunda, Köyceğiz-Ekincik yolunda bulunan Sultaniye Kaplıcası, radyoaktif özelliği ile Endonezya’daki kaplıcadan sonra Dünya’daki ikinci büyük radyoaktif kaplıcadır. 

Çeşitli omurga, eklem, böbrek ve cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen kaplıca suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içeriyor. 39 derece olan kaplıca suyu, oldukça yoğun kükürt kokmaktadır. 

Sultaniye Kaplıcası içinde 2 kapalı, 1 açık havuz, bir de çamur banyosu havuzu bulunmaktadır. Sıcak kaplıca sularından çıkıp, Köyceğiz Gölü’nün sularına atlayabilir, dilerseniz çamur banyosu yapabilirsiniz. Sultaniye Kaplıcaları tesisi içerisinde cafe, WC, duş, soyunma kabinleri ve otopark bulunuyor.